fbpx

Depresja poporodowa

depresja poporodowa – co to jest?

Depresja poporodowa jest zaburzeniem nastroju, które występuje po porodzie. Może pojawić się nawet w ciągu roku po porodzie. Szacuje się, że dotyka 10-20% kobiet rodzących. Przyczyny depresji, w tym depresji poporodowej nie są znane.

Badania naukowe pokazują nierealistyczne oczekiwania kobiet cierpiących na depresję poporodową wobec siebie samych. Często chcą być idealnymi matkami, żonami, partnerkami  i na dodatek pracownikami. Stawiają sobie tak wygórowane oczekiwanie, że sprostanie nim nie jest możliwe. W wyniku czego czują się jeszcze gorzej.

Depresja poporodowa – leczenie

W przypadku depresji poporodowej polecamy skorzystanie z porady lekarza psychiatry oraz udanie się po pomoc do psychoterapeuty indywidualnego. W przypadku ciężkich stanów depresyjnych istnieje konieczność skorzystania z farmakoterapii lub innych form leczenia medycznego natomiast może okazać się, że psychoterapia indywidualna jest wystarczająca w poradzeniu sobie z depresją poporodową, co zazwyczaj się zdarza w przypadkach lekkich stanów depresyjnych.

Psychoterapię indywidualną stosuje się jako formę leczenia depresji poporodowej w pierwszej konieczności z uwagi na karmienie piersią. Natomiast przypadek każdej kobiety jest inny więc powinien być przeanalizowany przez lekarza wraz z zainteresowaną kobietą pod kątem obciążeń i korzyści z danego sposobu leczenia. W leczeniu depresji poporodowej bardzo istotne jest również wsparcie rodziny.

Terapia depresji poporodowej

Depresja poporodowa a baby blues

Smutek poporodowy lub tzw. baby blues to stan obniżonego nastroju oraz pogorszonego samopoczucia psychicznego, który zaczyna się zazwyczaj kilka dni po narodzinach dziecka. Matka może mieć poczucie braku kompetencji w opiece nad dzieckiem, obawiać się popełnienia błędu. Baby blues trwa około dwóch tygodni i przy wsparciu rodziny mija samoistnie. Jednak kiedy matka zupełnie traci kontakt z dzieckiem, nie jest w stanie się nim zajmować, ma myśli samobójcze i stan ten trwa dłużej niż dwa tygodnie, wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że jest to depresja poporodowa. Szacuje się, że smutek poporodowy dotyczy około 80% rodzących kobiet.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientek,  mamy ofertę specjalną dla Mam, które nie mają  z kim zostawić dziecka lub dziecko jest zbyt małe, by zostawić je pod opieką innej osoby, ale też dla Mam, którym z uwagi na stan psychiczny lub stan zdrowia trudno wyjść z domu. Proponujemy spotkania w miejscu zamieszkania młodej mamy.

Jeśli czujesz, że:

  • nie możesz jeść lub jesz dużo więcej niż zwykle,
  • jesteś senna lub nie możesz spać,
  • jesteś zmęczona  i apatyczna,  zmęczenie,
  • jesteś płaczliwa i smutna,
  • masz trudności z cieszeniem się z życia,
  • masz poczucie beznadziei i braku możliwości wyjścia z sytuacji
  • nie radzisz sobie,
  • nie masz kompetencji w radzeniu sobie z dzieckiem.
  • lub występują u Ciebie myśli samobójcze lub myśli o zrobieniu dziecku krzywdy

To umów się na spotkanie z naszym terapeutą.

Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę. Nasi terapeuci są do Twojej dyspozycji.

Jesteśmy gotowi, aby Ci pomóc.