fbpx

Depresja

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że obecnie depresja jest czwartą spośród najpowszechniejszych chorób na świecie (ponad 300 milionów zachorowań).

Szacuje się, że 18% populacji w krajach rozwiniętych cierpi na depresję podczas swojego życia. Dotyka ona zarówno mężczyzn i kobiety, dzieci i młodzież, niezależnie od posiadanego statusu materialnego czy zajmowanej pozycji społecznej.

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje jeden na dziesięciu obywateli, jednak połowa z nich nie korzysta z profesjonalnej pomocy.

Jeśli:

  • masz obniżony nastrój, odczuwasz smutek,
  • straciłeś zdolność do cieszenia się życiem,
  • masz mniej energii, szybciej się męczysz,
  • utraciłeś dotychczasowe zainteresowania,

A ponadto:

  • masz myśli lub tendencje samobójcze,
  • śpisz dużo więcej lub dużo mniej czasu niż dotychczas,
  • przestałeś wierzyć w siebie,
  • dręczy Cię poczucie winy,
  • widzisz w czarnych barwach swoją przyszłość,
  • masz zmniejszony lub zwiększony apetyt,
  • trudno Ci się skoncentrować i podjąć najprostsze decyzje,

To umów się na spotkanie z naszym terapeutą.

Zapewniamy darmowy dobór psychoterapeuty pod kątem Twojego problemu.

Depresja – zaburzenie afektywne

Depresja jest chorobą, należącą do tzw. zaburzeń nastroju, czyli takich zaburzeń psychicznych, których objawy są skoncentrowanie głównie wokół nieprawidłowej regulacji nastroju. Może być to przedłużający się smutek, nerwowość, niekontrolowane wybuchy płaczu lub gniewu, utrata zainteresowania, apatyczność… spektrum objawów jest naprawdę wielkie i niemal niemożliwe do zliczenia.

Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych – szacuje się, że na świecie choruje na nią ponad 350 mln ludzi. Warto zwrócić uwagę, że mowa tutaj tylko o postawionych diagnozach, a liczba ta może być znacznie wyższa. Depresja statystycznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a najczęściej diagnozowana jest wśród osób między 20, a 40 rokiem życia.

Derpesja a smutek

Często depresja bywa mylona z okresowym smutkiem. Jak najbardziej, osoby z kliniczną depresją często opisują swój stan emocjonalny przy użyciu tego właśnie słowa, lecz sama depresja to znacznie więcej. Przede wszystkim zaburzenie to zakłóca, a często wręcz uniemożliwia, normalne funkcjonowanie. Choremu cały czas towarzyszy uczucie beznadziei, bezradności, słabości – a uczucia są bardzo silnie natężone, rzadko ustępując nawet w małym stopniu. Dodatkowo często osoba dotknięta depresją traci zainteresowanie dotychczasowymi czynnościami, które sprawiały jej przyjemność, unika spotkań z innymi osobami i cierpi na ciągłe zmęczenie. W tym stanie normalne sprawy codzienne, nawet takie jak umycie zębów czy odkurzenie mieszkania, stają się zadaniami właściwie niewykonalnymi. Rzeczywistość przytłacza.

depresja, zaburzenia afektywne, lękowe

Depresja – leczenie

Jeżeli objawy depresji występują dłużej niż dwa tygodnie należy zgłosić się do lekarza specjalisty lub terapeuty, który pomoże rozpoznać depresję i zaproponuje adekwatną pomoc. Nieleczona depresja może się nasilać.

W zależności od nasilenia objawów działania lecznicze obejmują zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię.

Psychoterapia jest ważnym elementem zarówno w wychodzeniu z depresji, jak i w profilaktyce nawrotów. W trakcie psychoterapii nabywa się umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, problemami rodzinnymi oraz radzenia sobie z innymi trudnościami, które leżą u podłoża depresji.

Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę. Nasi terapeuci są do Twojej dyspozycji.

Jesteśmy gotowi, aby Ci pomóc.