Fobia społeczna (lęk społeczny) jest jedną z częściej występujących dolegliwości, która znacznie utrudnia funkcjonowanie zarówno zawodowe, jak i społeczne. Jednak wiele osób fobię społeczną traktuje jak nieśmiałość, wadę charakteru. Nie zdają sobie oni sprawy z tego, że ich dyskomfort, lęk da się zmniejszyć.
Fobia społeczna – objawy
Głównym objawem fobii społecznej jest bardzo silny lęk, który pojawia się w sytuacjach społecznych. Mogą to być sytuacje związane z wystąpieniami publicznymi, przemowami, prezentacjami, lecz także spotkania w gronie znajomych, wymiana zdań ze sprzedawczynią w sklepie czy rozmowa przez telefon. Oprócz lęku pojawiają się również różne objawy z ciała takie jak: pocenie i czerwienienie się, drżenie rąk, kołatanie serca czy pilna potrzeba skorzystania z toalety. Niepokój jest najczęściej wywoływany przewidywaną oceną dokonywaną przez otoczenie. Osoba obawia się upokorzenia i odrzucenia przez innych ludzi. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich lęk jest nieproporcjonalny do zagrożenia. Jednak bardzo trudno im go opanować. Te wszystkie objawy fobii społecznej sprawiają, że codzienny kontakt z innymi osobami jest źródłem znacznego dyskomfortu i lęku, co może prowadzić do izolowania się od ludzi.
Fobia społeczna – przyczyny
W przypadku powstawania fobii społecznej największe znaczenie ma czynnik genetyczny, choć nie należy również pomijać czynników psychologicznych i społecznych. Fobia społeczna może również współwystępować z innymi zaburzeniami lękowymi czy afektywnymi.
Leczenie fobii społecznej – Warszawa
Podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych, w tym fobii społecznej, jest psychoterapia. Oprócz psychoterapii czasem stosuje się również farmakoterapię.
Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę. Nasi terapeuci są do Twojej dyspozycji.