fbpx

Zaburzenia odżywiania

Anoreksja

Anoreksja dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, nastolatki jak i nastolatków. Szacuje się, że na 100% zachorowań, cierpi na nią 5-10% mężczyzn. Zdecydowana większość osób zaczyna chorować w wieku nastoletnim. Anoreksja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem odżywiania.

Anoreksja – objawy

Jednym z charakterystycznych objawów anoreksji jest nadmierna koncentracja na masie ciała i ciągła chęć bycia szczuplejszym. Pojawia się również lęk przed otyłością, unikanie jedzenia i podejmowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Anoreksja bardzo często współwystępuje z depresją oraz obniżoną samooceną.

Nieleczona anoreksja może prowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci. Anoreksja jest chorobą o złożonej etiologii, a na jej powstanie mają wpływ czynniki rodzinne, społeczne, kulturowe, osobowościowe i fizjologiczne.

Anoreksja – terapia –  Warszawa

Dobrze rozpoznana i dobrze prowadzona anoreksja jest uleczalna, a w wyniku leczenia możesz odzyskać radość życia. Podstawą leczenia anoreksji jest psychoterapia indywidualna oraz konsultacje u lekarza psychiatry. Przy znacznym wyniszczeniu organizmu zalecana jest również hospitalizacja.

W przypadku nastolatków ważne jest również podjęcie terapii rodzinnej bowiem anoreksja dotyka całą rodzinę. Gdy w rodzinie jest dziecko chore na anoreksję, jego zaburzone zachowania związane z jedzeniem zostają wplecione w funkcjonowanie rodziny, tworzy się nowa równowaga, która bardzo często koncentruje się wokół anoreksji. Zdarza się, że w skrajnych sytuacjach choroba jest elementem, dzięki któremu rodzina funkcjonuje jako całość. Podczas terapii zaburzeń odżywiania rodzina nabywa nowych umiejętności rozwiązywania problemów, wprowadza zmiany w dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemami.

W przypadku dorosłych osób chorych na anoreksję zalecana jest terapia partnerska, małżeńska, której celem jest eliminacja wpływu zachowań podtrzymujących chorobę, a ponadto wzmocnienie więzi między małżonkami oraz praca nad komunikacją.

Terapia zaburzen odzywiania

Kiedy jedzenie rządzi Twoim życiem, czujesz, że sobie nie radzisz lub kiedy masz poczucie, że Twoje dziecko jest podporządkowane jedzeniu,

a ponadto:

  • obserwujesz u siebie spadek masy ciała lub u swojego dziecka brak przyrostu masy ciała lub/i spadek masy ciała co najmniej o 15% poniżej prawidłowej przy danym wieku i wzroście,
  • podejmujesz działania lub Twoje dziecko podejmuje działania zmierzające do zredukowania masy ciała przez np. unikanie „tuczącego pożywienia”,
  • oceniasz siebie jako osobę otyłą lub w taki sposób widzi siebie Twoje dziecko,
  • cierpisz na zaburzenia hormonalne, manifestujące się u kobiet zanikiem miesiączki a u mężczyzn utratą zainteresowań seksualnych i potencji,
  • obawiasz się przyrostu masy ciała.

W przypadku dziecka warto odpowiedzieć sobie również na dodatkowe pytania.

Czy Twoje dziecko:

  • jest inteligentne, świetnie się uczy?
  • jest uprzejme, rzadko wyraża złość?
  • stara się spełnić oczekiwania?
  • dba o swoją sylwetkę oraz o dietę?
  • często przygotowuje posiłki dla całej rodziny, unikając siadania do wspólnego stołu?

Jeśli obserwujesz powyższe objawy u siebie lub u swojego dziecka, zapraszamy na wizytę u naszych specjalistów.

Dobrze rozpoznana i dobrze prowadzona anoreksja jest uleczalna, a w wyniku leczenia możesz odzyskać radość życia.

Bulimia

Bulimia jest jedną  z chorób zaliczanych do zaburzeń odżywiania. Dotyka 1-2% populacji przede wszystkim nastolatek i młodych kobiet, w grupach, w których jest preferowana szczupła sylwetka.

Najistotniejszą formą leczenia jest psychoterapia. Może zaistnieć konieczność wsparcia leczenia farmakoterapią. Długość psychoterapii jest zależna od nasilenia objawów oraz stopnia zaawansowania choroby. Oddziaływania terapeutyczne zmierzają do wypracowania strategii radzenia sobie w stresujących, trudnych sytuacjach. W przypadku leczenia nastolatek ważnym elementem oprócz terapii indywidualnej są spotkania rodzinne.

Warto byś umówiła się na spotkanie z naszym psychoterapeutą,

jeśli:

  • masz napady objadania się i nie potrafisz skontrolować ilości pochłanianego jedzenia,
  • stosujesz zachowania sprzyjające obniżaniu wagi –  używasz środków przeczyszczających lub/i środków moczopędnych czy nadmiernie ćwiczysz fizycznie,
  • dużą rolę w Twojej samoocenie odgrywają wygląd oraz waga,
  • Twój wygląd stanowi jedną z głównych osi Twojej samooceny,
  • nie masz niedowagi lub masz nieznaczną, a w ocenie osób trzecich nie masz kłopotów z odżywaniem

Skontaktuj się z nami, aby umówić się na wizytę. Nasi terapeuci są do Twojej dyspozycji.

Jesteśmy gotowi, aby Ci pomóc.